Varsity Dream Team Named

Varsity Cup has named its Dream Team to play against the Junior Boks later this month.  The once off fixture will be played at Danie Craven Stadium in Stellenbosch on 21 April 2015 and broadcast live on Supersport 201 at 18:30.  Reniel Hugo from Tuks will captain the side which includes eight players from Pukke, seven from Tuks, four from Shimlas and two from UCT with one each from Maties and UKZN making up the rest of the squad.

Innocent Radebe is the only player from the Varsity Shield to make the squad.  The team will be coached by Franco Smith, who took FNB Shimlas to their first ever Varsity Cup title, with support from Kovsies’ Hendro Scholtz and Tuks’ David Manual.  The team will be completed by Quinton Van Rooyen and Tanya Green from Maties who will serve as team manager and physio respectively and Timothy Qumbu from Shimlas will be the sports scientist.

CEO of Varsity Sports Duitser Bosman says:  ‘The strength of this team reflects the wealth of talent that takes part in the Varsity Cup and Varsity Shield competitions.  A number of these players have already started to make inroads at franchises as well as junior level at South Africa’s provincial teams.  We are confident that they will put on a solid fight against the Junior Springboks.’  SARU CEO Jurie Roux says:  ‘The momentum for the Varsity Cup Dream Team and the Junior Boks fixture is now really starting to build.  The Junior Boks have recently named a 37-man training squad ahead of the 2015 World Rugby Under-20 Championship and once the Junior Boks for this fixture are selected, it will give us a close look at a group of promising players and how they responded to the instructions given to them during their training camp.  The youngsters spent valuable time with the SARU Mobi-Unit and I am sure they now have a good understanding of our playing principles and structures.’

Full Varsity Cup Dream Team squad:

1. Johan Smith (NWU-Puk)
2. Chad Solomon (UCT)
3. John-Roy Jenkinson (NWU-Puk)
4. Irne Philip Herbst (Tuks)
5. Reniel Hugo – captain (Tuks)
6. Wiaan Liebenberg (Tuks)
7. Hendrik Petrus Venter (Kovsies)
8. Jeandre Rudolph (NWU-Puk)
9. Dillon Smith (NWU-Puk)
10. Innocent Radebe (UKZN)
11. Jean-Paul Lewis (Maties)
12. Dan Kriel (Tuks)
13. Rowayne Elrich Beukman (NWU-Puk)
14. Maphutha Stephen Dolo (Kovsies)
15. Rhyno Christo Smith (NWU-Puk)
16. Nqobisizwe Mxoli (Tuks)
17. Jaco Gerrit Visagie (Tuks)
18. Dayan Leslie Van Der Westhuizen (Tuks)
19. Walt Steenkamp (NWU-Puk)
20. Gerhardus Johannes Olivier (Kovsies)
21. Mthokozisi Cyprial Mkhabela (Kovsies)
22. John James Welthagen (NWU-Puk)

Photo credit: Frikkie Kapp /SASPA